Na czym polega kalibracja alkomatu? Czy warto kalibrować alkomat?

Zastanawiasz się nad zakupem alkomatu, ale zniechęca Cię konieczność regularnego kalibrowania go? A może masz to urządzenie, lecz podejrzewasz, że nie działa prawidłowo? Tłumaczymy, na czym polega kalibracja alkomatu, jak ją wykonać i ile to kosztuje.

Co to jest kalibracja?

Alkomat, zwany również testerem trzeźwości, jest urządzeniem przy pomocy którego można określić ilościową zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy kierowca może prowadzić samochód lub… czy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków w stanie nietrzeźwym.

Alkomaty profesjonalne należą do podstawowego wyposażenia policji i innych służb porządkowych. Obecnie jednak coraz więcej kierowców decyduje się na zakup tego sprzętu, czemu sprzyja duża dostępność alkomatów podręcznych. Jednak aby urządzenie działało prawidłowo, konieczna jest jego kalibracja. Co to jest i na czym polega?

Kalibracja (a tak właściwie adjustacja) jest procesem polegającym na sprawdzeniu i regulacji urządzenia pomiarowego, w tym przypadku alkomatu. W jaki sposób się to robi? Porównuje się wyniki pomiarowe z wynikami podanymi przez wzorzec jednostki miary. Wykonuje się to w warunkach laboratoryjnych, dlatego kalibracja alkomatu to oferta sklepów z alkomatami. Choć teoretycznie możliwe byłoby wykonanie tego samodzielnie, konieczne jest posiadanie specjalistycznych urządzeń, a także zapewnienie odpowiednich warunków w zakresie wilgotności, temperatury czy siły przepływu.

Kalibracja alkomatu – kiedy trzeba wykonać, ile kosztuje?

Czy warto kalibrować alkomat? Tak, a nawet trzeba. Jeśli użytkownik urządzenia nie dopilnuje tego, może ono podawać błędne wyniki. Co ciekawe, niektóre alkomaty automatycznie blokują możliwość pomiaru, jeżeli sprzęt nie zostanie skalibrowany w odpowiednim czasie. A co kiedy trzeba to robić?

Zawsze należy sprawdzać wymagania producenta. Aczkolwiek w przypadku alkomatów podręcznych, elektrochemicznych najczęściej powinno mieć to miejsce po 12 miesiącach użytkowania sprzętu lub po wykonaniu ok. 500 pomiarów.

Niektóre sklepy gwarantują pierwszą kalibrację za darmo. A ile to kosztuje? Cena uzależniona jest od danego modelu, aczkolwiek rzadko przekracza 100 zł. Nie jest to więc duży wydatek, a w znaczący sposób wpływa na skuteczność alkomatu.

Prawidłowa eksploatacja alkomatu

Musisz wiedzieć, że alkomat może ulec rozkalibrowaniu w wyniku niewłaściwego użytkowania. Jak więc należy go eksploatować, aby tego uniknąć? Najważniejsze jest, aby nie wykonywać pomiaru wcześniej, niż 20-30 min od ostatniego spożycia alkoholu.

W niektórych przypadkach badanie nie powinno być przeprowadzane po paleniu papierosów, jedzeniu, myciu zębów – warto to sprawdzić w instrukcji urządzenia. Ponadto na alkomat źle wpływają skrajne temperatury. Dlatego pozostawienie go w nagrzanym samochodzie w upalny, letni dzień lub wręcz przeciwnie, na noc zimą, nie jest dobrym pomysłem.

Niewłaściwe użytkowanie alkomatu w najlepszym przypadku skończy się koniecznością wcześniejszej kalibracji, a w najgorszym… zepsuciem sensora. Dlatego warto zastosować się do tych wskazówek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here